BRALNA ZNAČKA

Pri gibanju za BRALNO ZNAČKO ni cilj množičnost,

ampak samo skrb za kvalitetno srečanje s knjigo.

(Jože Zupan)

Namen Bralne značke je, da učence motivira za branje, vzgaja mlade bralce in krepi ljubezen do knjige. Učenci s pomočjo literature razvijajo individualno kreativno mišljenje, se aktivno vključujejo v okolje, svoje znanje lahko medpredmetno povezujejo in izmenjujejo izkušnje.

VRTEC

SEZNAM PREDLAGANIH DEL

(otroci si izberejo tri knjige ter eno pesem iz pesniških zbirk)

  1. D. McKee: Elmer
  2. Christophe Loupy: Daj mi poljubček
  3. Brata Grimm: Rdeča kapica
  1. E. Carle: Zelo lačna gosenica
  2. Kravica Katka – Darilo za mamico

Pesmi iz knjige:

– Breda Konte: Hočeš nočeš

– Oton Župančič: Mehurčki

OSNOVNA ŠOLA

Seznam priporočenih knjig za bralno značko za šolsko leto 2023/24

  1. razred

1.I. M. Črnič: Kako sta Bibi in Gusti prezvijačila hrib

2. M. Košuta: Ponikalnice

3. L. Prap: Živalske uspavanje

4. Koroška pripovedka: Hvaležni medved

5. Fran Levstik: Kdo je napravil Vidku srajčico.

6. Gregor Vitez: Zrcalce

7. J. in W. Grimm: Žabji kralj

8. Ela Peroci: Muca Copatarica

9. D. Kette: Šivilja in škarjice

10. K. McEwen: Medvedji objem

11. Oton Župančič: Mehurčki ali Ciciban

12. N. Grafenauer: Pedenjped

2. razred

1. E. Peroci: Moj dežnik je lahko balon

2. H. C. Andersen: Kraljična na zrnu graha

3. T. Pavček: Juri Muri po Sloveniji

4. J. in W. Grimm: Sneguljčica ali Trnjulčica

5. A. Luger: Leteča hišica

6. Slovenska ljudska: Janček Ježek ali Pastirček

7. Marcus Pfister: Mavrična ribica

8. Frane Milčinski: Zvezdica Zaspanka

9. Leopold Suhodolčan: Peter Nos je vsemu kos

10. S. Kosovel: Medvedki Sladkosnedki

11. Oton Župančič: Mehurčki ali Ciciban

12. Neža Maurer: Velik sončen dan

3. razred

1. D. Much: Anica …

2. E. Peroci: Moj dežnik je lahko balon

3. T. Pavček: Juri Muri v Afriki ter Juri Muri po Sloveniji

4. P. Suhodolčan: Knjige o Petru Nosu ali L. Suhodolčan: Krojaček Hlaček

5. H. C. Andersen: Palčica, Grdi raček, Vžigalnik

6. S. Vegri: Jure kvak-kvak

7. J. Vandot: Kekec in Pehta

8. Slovenske ljudske pripovedi: Babica pripoveduje

9. B. Š. Žmavc: Popravljalnica igrač

10. W. Hanel: Brodolomec Bučko

11.  K. Kovič: Zlata ladja

12. T. Pavček: Čenčarija

4. razred

1.N. Konc Lorenzuzzi: Kakšno drevo zraste iz mačke

2. H. C. Andersen: Snežna kraljica

3. A. Lindgren: Pika Nogavička

4.  D. Zupan: Trije dnevi Drekca Pekca in Pukca Smukca

5. P. Suhodolčan: Ribo na glavo, pa spat!

6. T. Seliškar: Bratovščina sinjega galeba

7. E. Peroci: Prisedite k moji mizici

8. P. Svetina: Kako zorijo ježevci

9. L. Suhodolčan: Naočnik in Očalnik

10. P. Suhodolčan: Živalske novice

11. S. Kosovel: Zlati zvončki

12. F. Lainšček: Cicibanija

5. razred

1. N. Konc Lorenzutti: Kakšno drevo zraste iz mačke

2. Knister : Lili (po izbiri)

3. P. Suhodolčan: Živalske novice

4. E. Blyton: Pet prijateljev

5. C. Collodi: Ostržek

6. J. Vandot: Kekec nad samotnim breznom

7. . T. Seliškar: Bratovščina sinjega galeba

8. P. Svetina: Kako zorijo ježevci

9. P. Suhodolčan: Košarkar naj bo

10. J. Vidmar: Junaki 5. razreda

11. T. Pavček: Besede za sladkosnede

12. D. Zajc: Vrata

6.razred

1. T. Seliškar: Bratovščina sinjega galeba

2. P. Suhodolčan: Košarkar naj bo

3. F. Bevk: Pastirci ali P. Voranc: Solzice

4. F. Milčinski: Butalci

5. M. Ogrizek: Lisičja luna

6. E. Kastner: Dvojčici

7. C. Keighery: Naj že odrastem

8. S. Pregl: Geniji v kratkih hlačah ali Geniji v dolgih hlačah

9. N. K. Lorenzutti:Avtobus ob treh

10. T. Pavček: Besede za sladkosnede

11. D. Zajc: Vrata

12. D. Kette: Poezije

7. razred

1. J. JURČIČ: Domen, Jurij Kozjak

2.   N. K. Lorenzutti:Avtobus ob treh

3. P. Voranc: Solzice

4. B. Jurca: Ko zorijo jagode

5. P. Suhodolčan: Ranta/Kolesar naj bo

6. M. Ogrizek: Lisičja luna

7. C. Keighery: Naj že odrastem

8. J. Prey: Velike zelene oči

9. R. Dahl: Matilda

10. J. Vidmar: Debeluška ali Princeska z napako

11. Tone Pavček: Majnice

12. S. Vegri: To niso pesmi za otroke

8. in 9. razred

1.V. Moderndorfer: Kit na plaži

2. G. Gluvić: Fantje, žoga, punce

3. J. Wilson: Najboljši prijateljici

4. J. Vidmar: Princeska z napako

5. I. Androjna: Modri otok

6. D. Muck: Hči lune ali Lažniva Suzi

7. C. Keighery: Andraž, všeč si mi

8. T. A. Saint-Exupery: Mali princ

9. FRITZ KUNZ, M.: Kam gredo ptice umret?

10. Joss Stirling: Sorodni duši

11. Kovič, Zlobec, Menart, Pavček: Pesmi štirih

12. D. Kette: Poezije

Še nekaj zanimivih knjig za učence in učenke tretje triade:

Daniel Hora: Igra

Thomas Feibel: Vse vem o tebi

Mazzini: Zvezde vabijo

Podgoršek: Ljubi – ne ljubi

Dahl: Čudo
Magdalena Cundrič: Čaj v parku

John Green: Krive so zvezde

Jana Frey: Jaz, drugačna

Suzana Tratnik: Tombola ali življenje

Siobhan Dowd: Cesta utehe

Nataša Konc Lorenzutti: Gremo mi v tri krasne

Asja Hrvatin: Lepe punce lepo bruhajo

Neli Kodrič Filipić: Solze so za luzerje

Jana Frey: Velike zelene oči

Desa Muck: Nebo v očesu lipicanca

Vsak učenec mora prebrati štiri knjige iz predlaganega izbora in se naučiti pesmico iz pesniške zbirke.

Izberete lahko tudi druge knjige in pesmi, ki so vam všeč. Izbrane knjige morajo ustrezati vaši starosti.

Naj vam bo ob branju prijetno in lepo!

Pripravila: mentorica Bralne značke Romana Kompan

(Skupno 1.225 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost